Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Výlety Jižní Morava – rozhledny a cyklostezky

Tomáš Novák 0

Ať už jste se z jakéhokoli důvodu rozhodli cestovat po naší vlasti, vězte, že Jižní Morava je jednoznačnou must-visit destinací. Na každého v této malebné části republiky čeká jistě mnoho více, než jen sluncem protkané vinice, které se již staly jakýmsi symbolem celé oblasti.

Výlety po Jižní Moravě jsou tak naprosto neopakovatelným zážitkem a nejméně jeden takový určitě musíte zažít. Vyrazit můžete například pěšky po spoustě upravovaných stezek. Stále více turistů však volí spíše jízdu na kole a není se čemu divit, místní cyklostezky opravdu stojí za to

Jaké výlety nesmíte na Jižní Moravě vynechat?

Každá turisticky hojně navštěvovaná destinace má vždy nějaké místa, které při návštěvě rozhodně musíte vidět. Čím že tedy disponuje Jižní Morava?

1.    Lednicko-valtický areál

Pokud patříte k milovníkům architektury nebo rozlehlých zámeckých zahrad, pak se v tomto úžasném přírodně-architektonickém komplexu rozhodně najdete. Jeho jádro tvoří dva zámky Lednice a Valtice, jenž patřily v minulosti k největším chloubám rodu Lichtenštějnů.

Z praktického hlediska zde kromě zámků najdete rovinný terén tvořený rozsáhlými parky a soustavou rybníků, který je protkán hromadou cyklostezek, ale i pěšin pro pěší. Kdo bude areálem procházet, dost pravděpodobně narazí i na některou ze staveb volně rozsetých okolo. Najdete tak například různé lovecké zámečky, chrámy nebo kaple.

Důležitou poznámkou a vědomostí o tomto místě je jednoznačně jeho zařazení do světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

2.    Národní park Podyjí

Věc, kterou na Jižní Moravě při výletech rozhodně nesmíte vynechat je jednoznačně i malebná příroda. Nejvíce si ji užijete právě zde, v Národním parku Podyjí, který se rozprostírá při březích řeky Dyje a pokračuje mimo jiné až do Rakouska. Již několik let se na něj pohlíží jako na vyhlášenou vinařskou oblast, což potvrzují nejen vinice na každém kroku, ale také oblíbené vinné sklípky, které zlákají k degustaci kvalitního vína snad každého.

Mimochodem věděli jste, že se v tomto parku vyskytuje až 77 druhů velice chráněných rostlin nebo třeba, že jde o jediný Národní park na Moravě?

Opět díky rovinnému terénu a spoustě stezek je výlet zde jednoduchým zážitkem i pro rodiny s dětmi. A kam vyrazit? Co byste řekli na takové rozhledny na Jižní Moravě?

Tyhle rozhledny na Jižní Moravě rozhodně musíte navštívit.

1.    Minaret

Pokud chcete vyrazit rovnou za tím nejlepším a nejkrásnějším, pak se vydejte na rozhlednu Minaret ležící v Lednicko-Valtickém areálu. Tyčí se do výšky 62 metrů a pro krásný výhled si musíte vyjít přes 300 schodů.

2.    Rozhledna v mandloňových sadech

Svým způsobem unikát je i Hustopečská rozhledna vystavěná hned u kraje mandloňového sadu. Její výška je 17,4m, ovšem vyhlídková plošina je umístěna o kousek níž, asi 12,6m nad zemí.

3.    Rozhledna Slunečná

Teď taková specialitka pro cyklisty. V bezprostřední blízkosti u cyklostezky Modré hory u Velkých Pavlovic se totiž nachází rozhledna Slunečná. Známá je pro svůj výhled na okolí malebné vesničky zaryté do neopakovatelné přírody Jižní Moravy.

4.    Vlkova věž

Kdo se vydá spíš na městskou turistiku, ani tak nebude o rozhledny ochuzen. Kousek od náměstí kouzelného Znojma totiž stojí Vlkova věž, jejíž nedílnou součástí je i informační centrum. Výstup je však zpoplatněn 25 korunami.

A co jihomoravské cyklostezky?

Nebudeme chodit okolo horké kaše, je jich zde taková spousta, že by tím článek nabyl dálky průměrného románu. Každý turista ale jistě rád ocení nějaká doporučení a ty se nám již vmístí.

1.    Valtice – Břeclav – Pohansko

Asi jedna z nejzajímavějších cyklostezek v okolí Jižní Moravy vůbec. Zavede vás k nejznámějším památkám v okolí včetně například zámku Lány. Její délka je 38km prakticky po rovině.

Výlety Jižní Morava
Výlety Jižní Morava

2.    Vinařskými cyklostezkami do rakouského Retzu

Koho přece jen zmůže chuť na trochu zahraniční architektury, může se vydat po historických vinařských cestách až do kouzelného městečka Retz. Délka činí 22km a terén je při nejhorším jen mírně kopcovitý.

3.    Okruh Lednicko-valtickým areálem

Opět zmiňujeme i perlu Jižní Moravy. Můžete totiž vyrazit i na dnes již několikrát zmiňovanou cyklotrasu přímo v srdci Lednicko-Valtického areálu. Spousta památek a 27 kilometrů roviny, dokonalý odpočinek.

Plánujete přijít na Jižní Moravu na více dní? Pak se určitě podívejte na naše tipy na levné ubytování na Jižní Moravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *