Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Statutární města v Česku: Co to jsou a co je jiného oproti ostatním městům?

Tomáš Novák 0

Statutární města jsou zvláštním typem městských samospráv, které mají rozšířené pravomoci a zodpovědnosti v různých oblastech, jako jsou například doprava, kultura, školství, sport, sociální služby a další.

V České republice existuje celkem 27 statutárních měst, která se nacházejí po celé zemi. V tomto článku si podrobněji přiblížíme, co jsou to statutární města a jak se liší od ostatních měst.

Co jsou to statutární města?

Statutární města jsou města s rozšířenou působností, která mají v rámci své samosprávy zvláštní postavení. To znamená, že mají větší pravomoci a odpovědnosti než ostatní města.

Statutární města mají vlastní ústavu (statut) a vlastní zastupitelstvo, které má větší pravomoci než zastupitelstva ostatních měst. To zahrnuje například pravomoc určovat výši místních daní a poplatků, rozhodovat o rozpočtu, schvalovat územní plány a jiné dokumenty, které se týkají správy města.

Dalším specifikem statutárních měst je, že mají vlastního primátora, který je volen přímo občany města a vede samosprávu. Primátor má rozšířené pravomoci a odpovědnosti v rámci města, včetně pravomoci podepisovat smlouvy a dohody, reprezentovat město na různých akcích a zasedáních a podobně.

Statutární města mají také své vlastní úřady a instituce, které se starají o různé oblasti, jako je například správa města, kultura, školství, sport, sociální služby a další. Tyto úřady a instituce mají větší rozpočty než v ostatních městech a mají větší pravomoci a odpovědnosti v rámci svých oblastí.

Statutární města v Česku

V České republice existuje celkem 27 statutárních měst, která se nacházejí po celé zemi. Některá z těchto měst jsou velká města jako Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, s více než 100 000 obyvateli, zatímco další jsou menší, jako například Litomyšl, která má méně než 10 000 obyvatel. Statutární města mají významný vliv na ekonomiku a kulturu svých regionů a jsou významnými turistickými destinacemi.

Zde je tabulka se seznamem všech 27 statutárních měst v České republice, seřazených podle abecedy:

MěstoKrajPočet obyvatelů
BrnoJihomoravský kraj381 346
České BudějoviceJihočeský kraj94 982
Frýdek-MístekMoravskoslezský kraj58 174
Hradec KrálovéKrálovéhradecký kraj93 795
ChomutovÚstecký kraj49 306
Jablonec nad NisouLiberecký kraj44 297
JihlavaVysočina50 066
Karlovy VaryKarlovarský kraj49 439
KladnoStředočeský kraj71 073
LiberecLiberecký kraj103 247
Mladá BoleslavStředočeský kraj44 582
MostÚstecký kraj65 042
OlomoucOlomoucký kraj100 663
OpavaMoravskoslezský kraj56 752
OstravaMoravskoslezský kraj292 774
PardubicePardubický kraj91 919
PlzeňPlzeňský kraj170 936
PrahaHlavní město Praha1 337 685
ProstějovOlomoucký kraj43 740
SokolovKarlovarský kraj23 961
TepliceÚstecký kraj49 959
TrutnovKrálovéhradecký kraj30 077
Ústí nad LabemÚstecký kraj92 418
ZlínZlínský kraj75 293
ZnojmoJihomoravský kraj33 896
ZlínZlínský kraj75 293
Žďár nad SázavouVysočina21 739

V každém statutárním městě najdeme mnoho zajímavých míst k návštěvě. Například Praha, hlavní město České republiky, je známá svými historickými památkami, jako je Karlův most, Pražský hrad a Staroměstské náměstí.

Brno, největší město na Moravě, má mnoho kulturních a historických památek, včetně Špilberku a katedrály svatého Petra a Pavla.

Statutární město Brno

Ostrava, město na severu Moravy, je známá svým průmyslovým dědictvím a kulturními akcemi, jako je například festival Colours of Ostrava. Plzeň je známá svým pivem, které se zde vyrábí, a také svými historickými památkami, jako je například katedrála svatého Bartoloměje.

Pokud se chystáte navštívit některé z těchto statutárních měst, můžete si zvolit z mnoha druhů ubytování. Většina statutárních měst má širokou nabídku hotelů, hostinců, penzionů a dalších druhů ubytování. Pokud preferujete kempování, také existuje mnoho kempů v okolí těchto měst.

Například v Praze můžete kempovat v kempu Praha Klánovice, který se nachází v blízkosti metra a centra města. V Brně najdete kemp Riviéra, který se nachází v centru města a má krásný výhled na Brněnskou přehradu.

Závěr

Statutární města jsou zvláštním typem městských samospráv, které mají rozšířené pravomoci a zodpovědnosti v různých oblastech, jako jsou například doprava, kultura, školství, sport, sociální služby a další. V České republice existuje celkem 27 statutárních měst, která se nacházejí po celé zemi. Tyto města mají v

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *