Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Regulace sdíleného ubytování

Tomáš Novák 0

Sdílené ubytování je dnes už velmi populární službou. Turisté po celém světě se mohou dostat téměř kamkoli a získat přitom mohou ubytování dle svých představ. Ať už jde o ubytování na hradě nebo se snaží o co nejlevnější ubytování. Původní myšlenka byla jednoduchá – mám ve svém domě nebo bytě místnost volnou, tak proč ji nevyužít k občasnému pronájmu turistům? Jenže jak se služba sdíleného ubytování stávala oblíbenější, chopili se tohoto nápadu i investoři do nemovitostí.

Proč je sdílené ubytování pro investory do nemovitostí přitažlivější?

Investoři do nemovitostí si uvědomili, že více krátkodobých pronájmů je pro ně výhodnější než dlouhodobý pronájem. Proto se prostřednictvím Airbnb rozhodli poskytovat toto ubytování krátkodobě. Zatímco města v zahraniční, jejichž obyvatelé poskytují ubytování turistům, mohou omezit pravomoci sdíleného ubytování, v České republice to zatím nejde. To je ale výhodou pro investory, kteří tak zaplatí na daních méně, než penziony a jiné druhy ubytovacích zařízení.

Platební povinnosti hostitelů

Hostitelé (lidé, kteří v rámci sdíleného pronájmu poskytují prostor k ubytování) v České republice jsou ze zákona povinni:

· platit místní poplatek za rekreační pobyt,

· odvádět daň z příjmu,

· vést evidenci hostů (kterou by měli odevzdávat na Policii ČR),

· být držiteli živnostenského listu.

To ale většina hostitelů nesplňuje a úřady mají jen velmi omezenou možnost toto kontrolovat. Jádro problému zřejmě spočívá v tom, že není jasné, zda sdílené ubytování již je podnikáním, a pokud ano, jaký živnostenský list by si měl hostitel pořídit?

Důvody pro regulaci

1. Zákony by měly platit pro všechny stejně – pokud někdo podniká v hoteliérství a ubytování, musí být připraven dodržovat stejná pravidla jako všichni ostatní.

2. Regulace znamená pravidla, které je nutné dodržovat. To odradí případné další poskytovatele služeb, a pronájem v daném městě bude levnější. Pokud totiž v oblasti převládají byty, v nichž nebydlí majitelé, ale nájemníci, cena pronájmů prudce stoupá a zároveň roste i cena těchto nemovitostí.

3. Evropská města, jako je Berlín, Mnichov či Barcelona, má povinnou evidenci pronajímaných bytů.

Důvody proti regulaci

1. Zvýšené náklady na odvod daní může způsobit zdražení ubytovatelských služeb.

2. Nejedná se o konkurenci pro hoteliéry (ti si od začátku služby nevšimli poklesu množství hostů).

Jaké je řešení?

Zřejmě je skutečně potřeba sdílené ubytování nějakým způsobem regulovat. V některých městech už určitý druh regulace probíhá – například je stanoven omezený počet dní v roce, kdy je možné byt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *