Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pohoří Česká republika: Seznam nejvyšších a nejnižších pohoří v ČR

Tomáš Novák 0

Česká republika je známá svými krásnými přírodními scenériemi, zvláště pohořími. Tyto kopcovité oblasti nabízejí návštěvníkům nejen jedinečné pohledy na krajinu, ale také vynikající možnosti pro outdoorové aktivity.

V tomto článku si podrobněji představíme seznam pohoří v České republice, včetně nejvyšších a nejnižších pohoří a jejich polohy.

Seznam pohoří v České republice

V České republice se nachází mnoho pohoří, ať už vysokých nebo nízkých. Některá z nejznámějších jsou Krkonoše, Šumava a Jeseníky. Podívejme se nyní na seznam pohoří v České republice a jejich polohu:

Název pohoříOkresyNadmořská výška (m)
KrkonošeTrutnov, Semily, Jablonec nad Nisou1 603
ŠumavaKlatovy, Prachatice1 378
JeseníkyBruntál, Šumperk1 491
Hrubý JeseníkŠumperk, Jeseník1 492
Orlické horyRychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí1 115
Krušné horyChomutov, Karlovy Vary1 244
BeskydyFrýdek-Místek, Nový Jičín1 323
Lužické horyLiberec, Děčín793

Nejvyšší pohoří v ČR

Nejvyšším pohořím v České republice jsou Krkonoše. Tento pohorský masiv se nachází na severu Čech a je rozdělen mezi tři okresy: Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Nejvyšší horou Krkonoš a zároveň České republiky je Sněžka s nadmořskou výškou 1 603 metrů. Vzhledem ke své nadmořské výšce a krásné přírodě jsou Krkonoše velmi oblíbenou turistickou destinací.

Nejnižší pohoří v ČR

Nejnižším pohořím v České republice jsou Lužické hory. Tyto hory se nacházejí na severu země a jejich nejvyš

ší vrchol je Luž (793 m n. m.). Lužické hory jsou poměrně malým pohořím, ale nabízejí nádherné výhledy na okolní krajiny a také jsou zde skvělé turistické trasy pro výlety.

Seznam hor v ČR

Tabulka se seznamem hor v České republice, okresem, v kterém se nacházejí, jejich nadmořskou výškou, nejvyšším vrcholem a nejnižším vrcholem.

Název pohoříOkresy, ve kterých se nacházíNejvyšší vrcholNejnižší vrchol
KrkonošeTrutnov, SemilySněžka (1603 m n. m.)Labe (384 m n. m.)
Hrubý JeseníkBruntálPraděd (1492 m n. m.)Bělá (347 m n. m.)
ŠumavaKlatovy, PrachaticePlechý (1378 m n. m.)Vltava (350 m n. m.)
Krušné horyChomutov, Karlovy VaryKlínovec (1244 m n. m.)Labe (115 m n. m.)
JeseníkyŠumperk, BruntálPraděd (1492 m n. m.)Morava (220 m n. m.)
Orlické horyRychnov nad KněžnouVelká Deštná (1115 m n. m.)Tichá Orlice (300 m n. m.)
Jizerské horyJablonec nad NisouSmrk (1124 m n. m.)Mohelka (240 m n. m.)
BeskydyFrýdek-Místek, Nový JičínLysá hora (1323 m n. m.)Olše (209 m n. m.)
Lužické horyČeská LípaLuž (793 m n. m.)Labe (123 m n. m.)
Brdská vrchovinaPříbramTok (865 m n. m.)Vltava (160 m n. m.)
České středohoříLitoměřiceMilešovka (837 m n. m.)Labe (130 m n. m.)
KřivoklátskoRakovníkTok (709 m n. m.)Berounka (240 m n. m.)
PálavaBřeclavDěvín (549 m n. m.)Dyje (151 m n. m.)
Moravskoslezské BeskydyFrýdek-Místek, Nový JičínSmrk (1276 m n. m.)Olše (282 m n. m.)
Český lesDomažliceVelký Zvon (1042 m n. m.)Radbuza (348 m n. m.)
Blanský lesČeský KrumlovKleť (1084 m n. m.)Vltava (364 m n. m.)

Tabulka a zahrnuje všechna významná pohoří v České republice. Nicméně, je třeba dodat, že existuje mnoho menších pohoří a vrchů, které nejsou v této tabulce zahrnuty. Tyto menší pohoří jsou však většinou vhodné pro kratší výlety a nejsou tak významné pro turisty hledající větší dobrodružství.

Je třeba také zmínit, že v různých průvodcích a publikacích se může seznam pohoří a jejich nadmořská výška mírně lišit v závislosti na zdroji a metodice měření. Nicméně, v této tabulce jsou uvedeny nejčastěji citované údaje a jsou tak dobrým vodítkem pro plánování vašich výletů a dovolených.

Krkonoše - pohoří v ČR

Pokud se tedy chystáte na dovolenou nebo jen na výlet v České republice a máte rádi horskou přírodu, můžete si vybrat z celé řady pohoří, která vám nabízí nádherné výhledy a příjemné prostředí pro relaxaci. A pokud máte rádi vysoké hory, můžete navštívit Krkonoše nebo Hrubý Jeseník, kde se nachází nejvyšší hory v České republice.

Kromě vysokých hor ale Česká republika nabízí také nízká pohoří, jako jsou Lužické hory nebo Křivoklátsko, která jsou ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. V každém pohoří najdete mnoho turistických tras a stezek, které vám umožní poznat krásy přírody a historie daného regionu.

Význam pohoří v ČR

Pohoří v České republice hrají důležitou roli jak pro turisty, tak i pro místní obyvatele. Tyto kopcovité oblasti jsou plné přírodních zdrojů, jako jsou lesy, řeky, vodopády a jezera. Díky tomu jsou pohoří oblíbeným místem pro turistiku, horskou cyklistiku, lyžování, snowboarding a další outdoorové aktivity.

Kromě turistických aktivit mají pohoří v České republice také ekonomický význam. Zdejší obyvatelé se věnují převážně zemědělství, lesnictví, těžbě nerostů a v poslední době také turistickému ruchu. Pohoří také tvoří přirozenou hranici mezi jednotlivými regiony a státy, což může mít vliv na kulturu a tradice daných oblastí.

Závěr

Pohoří v České republice jsou nejen důležitou součástí přírodního dědictví země, ale také důležitým zdrojem pro turistiku a ekonomiku. V tomto článku jsme se zaměřili na seznam pohoří v ČR a jejich polohu, a také jsme se podívali na nejvyšší a nejnižší pohoří v zemi.

Doufáme, že tento článek vám pomohl lépe pochopit krásy českých pohoří a že vás bude inspirovat k jejich návštěvě a objevování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *