Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Historie Airbnb

Historie Sdíleného ubytování / Airbnb

Virtuální trh Airbnb byl vytvořen v roce 2008 v San Francisku. Tento trh nabízí setkávání těch, kteří hledají krátkodobé ubytování s těmi, kteří ho nabízí. Ceny jsou přitom stanoveny na velmi nízké úrovni, což je pro turisty velmi výhodné. Mohou tak navštívit dnes již více než 191 zemí světa – Island, Velká Británie, Austrálie, Amerika…

Vše začalo poměrně skromně – dva designéři ze San Francisca u sebe ubytovali tři turisty. Zde se zrodil nápad, proč to takto nedělat různě po světě a nevyužívat volných pokojů hostitelů a sám tak ušetřit nějaké peníze. Tento nápad se zjevně líbil i několika tisícům dalších lidí, proto je v dnešní době služba sdíleného ubytování Airbnb tak rozšířená.

Airbnb je jednoduše řečeno, webová stránka pro pronájem pokojů.

Kdokoli, kdekoli na světě, si může na webu sehnat nebo nabídnou ubytování (od sdíleného pokoje, přes dům na stromě až po hrad či dokonce ostrov). Společnost Airbnb nabízí profesionálního fotografa, zabývá se platbami za tyto služby a poskytuje nepřetržitou službu zákaznického servisu (včetně pojištění pro hosta 1 milion dolarů). K dnešnímu dni má společnost na kontě více než 10 milionů rezervovaných nocí v zemích po celém světě, převážně v Evropě. Nyní je tak populární, že každé dvě sekundy někdo zakoupí pokoj Airbnb.

Airbnb Praha

Zakladateli jsou poměrně mladí pánové

Nathan Blecharczyk (počítačový programátor), Brian Chesky (designér) a Joe Gebbia (designér). V létě 2008 se naskytla perfektní příležitost pro začátek této společnosti. Barack Obama měl v Denveru promluvit na Národní demokratické konferenci a očekávalo se, že přijede 80 000 lidí, a to bude znamenat nedostatek hotelových pokojů. Gebbia, Chesky a Blecharczyk dokončili své webové stránky včas a spustili je dva týdny před konferencí. Během týdne měli více než 800 nabídek ubytování.

Stránka ale nevydělávala žádné peníze. S využitím volební horečky tedy zakladatelé nakoupili velké množství cereálií s obaly podporujícími prezidenta – „Obama´s O´s´“ a „Cap´n McCain“. Původně se jednalo o PR akci, ale nakonec se podařilo vydělat více než 30 tisíc dolarů.

To byl ale jen začátek. Na začátku roku 2009 obdrželi od investora Paula Grahama, spoluzakladatele Y Combinator (mentorský program), finanční částku ve výši 20 000 dolarů. Tato částka vedla k dalším 600 000 dolarům od rizikových kapitalistů.

Brzy si uvědomili, že musejí své stránky zpoplatnit – hostitel platí 3 % z uzavřeného obchodu, host mezi 6 a 12 %. V listopadu 2010 zvýšili kapitál o dalších 7,2 milionu dolarů. V květnu 2011 dostali značnou částku od herce Ashtona Kutchera, který nyní sedí ve správní radě jako strategický poradce. V červenci 2011 obdržela společnost dalších 112 milionů dolarů v rámci financování rizik a údajně byla oceněna ve výši 1,3 miliardy dolarů.

Toto financování zajistilo zvýšení počtu zaměstnanců a přesun do kanceláře. Online pokoje Airbnb se pohybují od levných a veselých – apartmán s jednou ložnicí v Paříži nedaleko Eiffelovy věže za 35 liber za noc – po luxusní, jako je zámek z 11. století v Surrey za 1.470 liber za noc, nebo třílůžková luxusní vila na Bali s bazénem za 328 GBP za noc.

Do ledna loňského roku společnost měla jeden milion rezervací; do července toho roku měl více než dva miliony; na konci roku 2011 měla pět milionů a v červnu dosáhla 10 milionů. Za posledních 12 měsíců se stránka zvýšila o 400 % a společnost Airbnb tvrdí, že v následujících dvanácti měsících očekává podobný růst.