Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Budapešť (Maďarsko) – perla na Dunaji

Tomáš Novák 0

Budapešť je největším a hlavním městem Maďarska.

Minulost a současnost

Budapešť vznikla díky sloučení tří maďarských měst, která se nacházejí blízko sebe. V roce 1973 se rozhodli „spojit síly“ na různých frontách (politických, ekonomických, vojenských) Pest, Buda a Óbuda (Budín, Starý Budín a Pešti). První byl umístěn na východním břehu Dunaje a dvě další osady na západním. Dnes se jedná o tři velké oblasti hlavního města Maďarska.

Mimochodem, populace v Budapešti je jen o něco méně než dva miliony lidí. Hlavní město Maďarska je osmým největším městem Evropské unie a největším na Dunaji.

Budapešť je geograficky rozdělena do 23 okresů. Nemají žádná jména, pouze čísla. Historické centrum města se nachází v oblasti Budapešti 5. Nachází se zde i slavná hlavní pěší ulice města – Vaci utca.

Město na břehu Dunaje

V dějinách Budapešti je spousta věcí, ne-li vše, spojeno s Dunajem, který byl ve starověku nazýván Danubius. Dnes se Dunaj nazývá jen řekou přátelství. Což je docela fér – na jeho pobřeží je více než tucet zemí.

Dunaj samozřejmě dává Budapešti zvláštní, jedinečné kouzlo. Jakmile jste v Budapešti, měli byste se určitě projít podél nábřeží Dunaje a po nejznámějších mostech maďarského hlavního města. Kromě toho má smysl využít této příležitosti a podniknout krátkou cestu podél Dunaje na výletní lodi. Naštěstí tito lidé pracují v Budapešti po celý rok.

Parlament v Budapešti

Mimochodem, můžete letět nejen do hlavního města Maďarska letadlem, nebo jet autobusem, například z Vídně nebo Prahy.  Nejpopulárnější ze stávajících tras Dunaje začíná v německém Pasově a končí právě v Budapešti.

Během této cesty mají turisté možnost vidět města Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Navíc jsou poslední tři země „zastoupeny“ svými hlavními městy.

Kde se v Budapešti ubytovat?

V Budapešti, stejně jako v každém hlavním evropském městě, existuje velký výběr hotelů pro každý vkus a rozpočet. Nejprestižnější hotely jsou samozřejmě ty, které se nacházejí v historickém centru nebo v jeho blízkosti. Mnoho turistů však dává přednost výhodám sdíleného ubytování a ekonomičtějším možnostem v oblastech vzdálených od centra.  

V oblasti Budapešti, na Dunaji, je několik ostrovů. Snad nejslavnější z nich se jmenuje Margit sziget, dlouhý dva a půl kilometrů. Na ostrově je obrovský park a několik hotelů, kde kromě pohodlných pokojů nabízejí svým hostům také nádherný lázeňský komplex s termální vodou.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *