Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Bormio – lyžařské středisko v Itálii

Tomáš Novák 0

Bormio je velké vertikální lyžařské středisko v italské Lombardii, které se nachází nedaleko neméně známé prašanové lyžařské destinace Livigno. Lyžařský areál stoupá z městečka strmě vzhůru na vysoký vrchol ve výšce 3 012 m.

Bormio sice není nejrozsáhlejší lyžařskou oblastí na světě, ale může se pochlubit jednou z nejdelších a nejtrvalejších vertikál v Evropě – 1 787 metrů dlouhým sjezdem z vrcholu Cime Bianca do vesnice pod ním. Podceňovaná, ale překvapivě dobrá sjezdovka dělá z Bormia přívětivější destinaci, než by se jinak mohlo zdát.

Díky nádhernému a živému starému centru města, které vyzařuje styl a úroveň, je Bormio skvělou základnou pro poznávání regionu. Nabízí klasický italský lyžařský zážitek v autentickém prostředí.

Klady a zápory lyžařského střediska Bormio


Klady ski areálu Bormio

 • Obrovské, trvalé lyžařské převýšení.
 • Trvalý terén na sjezdovkách s klesáním – dokonale vhodný pro dobré středně pokročilé a pokročilé lyžaře a snowboardisty.
 • Freeridový terén mimo sjezdovky je rozsáhlejší, než se zdá.
 • Klid mimo sjezdovku – relativně málo jezdců vyhledává prašan.
 • Vynikající hodnota skipasu spojená se Santa Caterina a Valdidentro-Valdisotto.
 • Zábavné après ski a noční život.
 • Výborné jídlo a pití v restauracích.
 • Možnost ubytování “Ski-in”.
 • Užitečné bezplatné autobusové spojení do všech okolních lyžařských oblastí včetně Livigna.
 • Historické centrum je fantastické.

Nevýhody lyžařského střediska Bormio

 • Lyžařský areál není obecně vhodný pro začátečníky.
 • Rušno na sjezdovce, zejména o víkendech.
 • Systém vleků působí poněkud zastarale.
 • Sjezdovky jsou v rušných dnech velmi kluzké a zledovatělé.
 • Pro nebo proti (záleží na vašem pohledu!)
 • Nízká nadmořská výška základny (na Itálii), takže často chybí přírodní sníh ve vesnici & spodní části lyžařské oblasti.
 • Lyžařský areál je dostatečně velký jen na několik dní, pokud nenasněží, ale jiná blízká střediska poskytují příjemné alternativy.
 • Některé sjezdovky jsou ve srovnání s jinými areály podhodnocené (např. některé červené jsou černé atd.)!

Lyžování a snowboarding, vleky a terén v Bormio

Z lyžařského hlediska je Bormio a jeho Cima Bianca velkým kusem hory, který je trochu omezenější, než by se mohlo zdát z jeho známé pověsti a 1 800 m převýšení. První dojmy jsou takové, že velmi nízká základna (na Itálii nízká) 1 225 m je po většinu sezóny bez sněhu. Je to škoda, ale je to realita dnešní doby. Výsledkem je, že většina lyžování se odehrává v horní části 1 000 m nad středohorskou základnou Bormio 2000.

Díky zasněžování je lyžování od shora dolů realitou po celou sezónu, což znamená, že hora má jednu z nejdelších trvale padajících vertikál v Evropě (obecně označovanou jako sjezdovka Stelvio) – žádné ploché spojovací tratě, které by ji rozbíjely. Zdolat celou vertikálu na jeden zátah prověří i toho nejlepšího lyžaře nebo snowboardistu.

Podívejte se na mapu lyžařských tratí v Bormiu

Rychlá, dlouhá a pitoreskní sjezdovka je snem lyžařů, kteří se po ní řítí více, než je zdrávo. Výsledkem jsou sjezdovky, které jsou na začátku rychlé a zábavné, ale brzy poté se rychle změní na rychlé a děsivé – zejména o víkendech.

Pro freeridery to znamená, že na sjezdovkách jsou skoro všichni. Pro začínajícího lyžaře to však znamená, že Bormio není nic pro vás. Pouze pro středně pokročilé a pokročilé.

Mapa tratí sice vypadá krotce, ale pro pokročilé jezdce je na sjezdovkách větší zájem, než jak jinak naznačují statistiky. Několik úseků na středně pokročilých tratích by v jiných lyžařských střediscích bylo hodnoceno jako pokročilé (černé). Příkladem je trať A2 od sedačky č. 4 do Ciuku.

Týdenní lyžování na 50 km sjezdovek v Bormiu by však mohlo poměrně rychle omrzet, takže pomáhají kvalitní freeridové zóny mimo sjezdovku a některé skvělé lyžařské areály v okolí (Santa Caterina a další), které to trochu zpestří.

Když se podíváme na horu z dálky, uvidíme, že mohutná alpská mísa (mísa = zjednodušený popis této rozsáhlé vysokohorské oblasti) zvaná Vallone, která se nachází napravo od Cima Bianca (nejvyššího bodu Bormia ve výšce 3 012 m), je velkým příslibem prašanu mimo sjezdovky. Takové je Bormio. Plné příjemných a nečekaných překvapení!

Procházka po hřebeni až na vrchol Monte Vallecetta (3 148 m n. m.) nabízí nejzajímavější sestupy přes La Croce (Kříž).

Lyžařský průsmyk Bormio propojený v Alta Valtellina


Bormio má kombinovaný skipas s nedalekými lyžařskými středisky Santa Caterina a Cima Piazzi – San Colombano, které dohromady poskytují 110 km rozmanitých sjezdovek obsluhovaných 36 vleky. Jmenuje se Bormio Skipass. Všechna tři střediska jsou propojena bezplatným skibusem. Za den je možné lyžovat ve více než jednom středisku!

Kde se nachází Bormio?

Lyžařské středisko Bormio se nachází v Alta Valtellina v Lombardii na severu Itálie. Bormio se nachází pouhých 38 km severně od dopravního uzlu a fascinujícího města Tirano a je dostupné vlakem a autobusem z Milána a Svatého Mořice!

Bormio Itálie

Nejbližší velké letiště Milán Malpensa (MXP) je vzdálené 251 km (3 hodiny jízdy). O něco blíže je letiště Milán Bergamo (BGY) (známé také jako mezinárodní letiště Orio al Serio), které však obsluhuje pouze lety z Velké Británie, Evropy a Blízkého východu, takže pro mnoho zahraničních cestovatelů nemusí být vhodné.

Z nádraží Milano Centrale do Tirana jezdí vlaky, které umožňují zajímavou a klimaticky příznivou cestu do hor – POW (Protect Our Winters). Na nádraží Tirano jsou připraveny autobusy a taxíky, které vás dopraví do Bormia – vzdáleného pouhých 35 minut. Pokud si nepůjčíte auto, je kombinace vlak & autobus/taxi doporučeným způsobem dopravy do Bormia.

Jedná se o volný překlad článku: https://www.powderhounds.com/europe/italy/bormio.aspx

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *