Využít při dovolené možnosti sdíleného ubytování se bezpochyby finančně vyplatí. Důležité si je ovšem uvědomit, že tento způsob má i svá úskalí. V mnoha případech na něj totiž není takový spoleh, jako na běžné hotely. Jak tedy vybrat kvalitní ubytovaní a nezaplatit za zážitek jako z noční můry?
Služba AirBnB
Služba Airbnb se v posledních letech těší velkému nadšení. Díky ní totiž cestovatelé dostali možnost pronajímat si byty přímo od místních a to vše v přehledné aplikaci nebo na webu. Od nabídek hotelů nebo hostelů se tato služba liší hlavně cenou, která je díky přímé konfrontaci nájemníka s majitelem mnohdy i několikanásobně nižší.
Dost bylo ale popisu. Pokud vás toho zajímá ze základů více, přečtěte si o historii Airbnb.
O výhodách sdíleného ubytování již řeč byla, jak je ale získat? My si nad touto otázkou také lámali hlavy, ovšem nakonec to byly právě Airbnb zkušenosti, které vše zodpověděly. Mnoho uživatelů totiž ty své sdílí všude po internetu a naleznete mezi nimi jak pozitivní, tak i negativní. Ovšem vypisovat dlouhý seznam zkušeností by nebylo výhodné ani pro jednu stranu. I proto jsme se rozhodli sestavit přehledný seznam, ve kterém právě ze zkušeností se sdíleným ubytováním čerpáme.

Následující rady berte tedy jako prevenci proti špatným nabídkám na Airbnb. Pomohou vám co nejlépe vybrat ubytování, kde se nebudete bát spokojeně žít a hlavně spát. Vzhůru na ně:
Příliš málo fotografií? Nebrat!
Možná vám tato rada přijde jako padlá na hlavu. Proč by mělo malé množství fotografií mít nějaký vliv na kvalitu ubytování? No popravdě řečeno, jde tu zejména o informace.
Díky fotografiím si totiž můžeme udělat i nějaký obecný obrázek o tom, jaký je přístup majitele k čistotě. Více fotek tudíž znamená více detailů, které vás pravděpodobně při hledání dokonalé dovolené budou velice zajímat. Upřímně, kdo by nechtěl vidět produkt se vším všudy, když už za něj platí?
Recenze, recenze a ještě jednou recenze
Na internetu se s recenzemi setkáváme všude. Pomáhají nám při výběru například nové televize nebo telefonu. Stejně tak, ba i možná více dokážou pomoci s výběrem ubytování. Projíždějte je tedy důkladně a všímejte si zejména těch negativních. Pokud jich je až moc velké množství, dávejte ruce pomalu pryč. Důležitá rada ovšem zní, nedejte se na první dobrou.
Hledejte hlavně odůvodnění recenzí, samotná jedna hvězdička toho moc neříká. Ovšem pokud je k ní připojen odstavec nejlépe konstruktivní kritiky, pak je to o něčem jiném. Dejte tedy na Airbnb zkušenosti ostatních.
Nezapomeňte si zjistit povahu a osobnostní rysy hostitele
Sdílené ubytování není jen o tom vybrat hezký byt. Zážitek totiž dokáže pokazit také líný nebo dokonce hrubý hostitel. Navažte s ním tedy konverzaci. Ptejte se na nejrůznější otázky, třeba na okolí nebo přímo na detaily ubytování. Nemůžete počítat s tím, že vám odpoví ihned, ovšem pokud to bude po dlouhých hodinách, pravděpodobně by se to mohlo opakovat i potom na místě.
Nejspíš se z něj nestane váš osobní průvodce, ale pokud odmítne i jakkoli poradit například s výlety do okolí, nemusí to být zrovna nejlepší volba. Ostatně to je ale na vás. Myslete hlavně na to, že vědět co nejvíce o svém hostiteli se velice vyplácí. Vyprávět by vám o tom mohli lidé, který už mají zkušenosti s Airbnb.
Pozor na agentury
Obrovská popularita Airbnb nakopla i velké množství realitních agentur, které zde většinou pod jedním hostitelským profilem nabízejí velké množství možných ubytování. Poznáte je jednoduše, jejich nabídky mají většinou podobné fotografie a také obsahují stejně strukturovaný, pokud ne úplně stejný popis. Toto vše ovšem neříkáme proto, abyste se jim zarytě vyhýbali. Mohou totiž nabízet zajímavé ceny a vzhledem k tomu, že jde o velkou společnost, pravděpodobně se ani nebudou snažit nějak podvádět. Záleží zde totiž velmi na osobní preferenci.

My rozhodně volíme raději hostitele, kteří nabízí pouze jednu velice dobře hodnocenou možnost ubytování. U nich se totiž dá očekávat nějaké to osobnější jednání, které má přece každý cestoval rád. U agentury budete pravděpodobně jednat s nějakým manažerem nebo člověkem, který má zvolený byt na starost. Není ale jeho, chápete ten vztah nebo ne?
Nejnižší cenové nabídky nemusí znamenat výhru
Poslední rada vychází opravdu ze zajímavé Airbnb zkušenosti. Nízká cena, zejména potom pokud je opravdu velmi pod úrovní cen hotelů v okolí pravděpodobně náruživé dovolenkáře ani zdaleka neuspokojí. Pokud totiž po svém ubytování požadujete něco více než jen prostor ke spánku, například takový ten domovský pocit, raději vystoupejte nahoru.
Doporučuje se pro tento typ ubytování volit ceny prakticky totožné s těmi v hotelích. Hostitelé totiž velmi často takto ohodnocují své byty, o kterých mají to nejlepší mínění. Ostatně taky chtějí něco vydělat, a když za to nabídnou kvalitní služby, o to lépe.
Toto tedy byl jednoduchý a přehledný seznam rad, které doporučujeme uskutečnit před rezervací Airbnb. Všechny jsou složeny ze zkušeností s Airbnb, proto by nás zajímaly i ty vaše. Nezapomeňte je tedy v komentáři odprezentovat, společně se tak můžeme obohatit 🙂
Naše zkušenosti s Airbnb jsou pozitivní 🙂 Ubytovávali jsme se tak v Americe, Asii i Evropě. Je to především o recenzích a také o tom, jak reaguje ubytovávající na naše dotazy. Tyto dvě ingredience pro nás hrají největší roli, protože když si člověk není jistý – tak se doptá popř. požádá o další fotky.
A dle té lidské stránky už se dá hodně odvodit.
Přeji všem mnoho pozitivních zkušeností s Airbnb 🙂
Dobrý deň, chceli by sme vyskúšať prvýkrát AirBnB v Monaku, avšak pri ubytovaní bolo viackrát napísané, že host (hostitel?) zrušil ubytovanie 7 dní pred príchodom. To znamená, že daný majiteľ zrušil to ubytovanie pre hostí?
Chceli by sme sa vyhnúť tomu, že si zarezervujeme letenky, všetko ostatné a zrazu nám on oznámi, že zrušil naše ubytovanie. Keď sa to zaplatí, tak je to všetko rezervované a majiteľ nemôže odstúpiť od toho?
Ďakujem za info 🙂